Strona główna
- Szczegóły
- Autor: Grzegorz Makarewicz
- Odsłon: 546
Witryna poświęcona różnym tematom, które mnie interesują.
Wzmacniacz lampowy MV3
- Szczegóły
- Autor: Andrzej Żółtowski
- Odsłon: 15
Fotografie wzmacniacza wykonał i wraz z opisem przekazał nam ZoltAn. (Andrzej Żółtowski,
Produkowany seryjnie w latach sześćdziesiątych przez wschodnioniemiecką firmę VEB Kligenthaller Harmonikawerke (późniejsza VERMONA) w Kligenthall dwuwejściowy, mikrofonowo - instrumentowy wzmacniacz MV3, pomimo stosunkowo małej (12W) mocy wyjściowej był wyjątkowo udanym opracowaniem w swojej klasie jakościowej.
Wraz z tworzącą z nim komplet szerokopasmową kolumną głośnikową stanowił obiekt westchnień i marzeń większości kameralnych zespołów muzycznych, zarówno amatorskich jak i profesjonalnych, z tamtych lat: z racji wyjątkowo dynamicznego i wspaniale "pełnego" brzmienia.
Wzmacniacz lampowy niesymetryczny na lampie 300B
- Szczegóły
- Autor: Grzegorz Makarewicz
- Odsłon: 71
Fotografie: Grzegorz Makarewicz,
Swego czasu zafascynowany kultową w środowisku audiofilskim triodą 300B postanowiłem zbudować wzmacniacz na tej lampie. Jak postanowiłem tak zrobiłem. Wzmacniacz ma formę dwóch monobloków. Poniżej fotografia jednego z nich. Muszę zawieść purystów - monobloki nie są symetryczne "wizualnie", są naprawdę identyczne. Gdy się je postawi obok siebie to mogą wśród estetów wzbudzić pewien niesmak. Przekonałem się o tym osobiście. Moja odpowiedź w takich sytuacjach była zawsze taka sama: mamy słuchać tych monobloków jak ze sobą współgrają a nie jak ze sobą "współwyglądają". I okazuje się, że czasami to pomagało.
Czytaj więcej: Wzmacniacz lampowy niesymetryczny na lampie 300B
Wzmacniacz Audio-Akustyka Auris
- Szczegóły
- Autor: Piotr Mason
- Odsłon: 82
Piotr Mason (HAIKU-AUDIO),
Wzmacniacz lampowy Auris wytwórni Audio-Akustyka może pracować jako pentodowy lub triodowy, jako przeciwsobny lub SE, ze sprzężeniem zwrotnym lub bez, oraz w tajemniczym trybie "turbo". Producent nie zezwala na zaglądanie do wnętrza obudowy z powodu zastosowania wielu nietypowych autorskich rozwiązań. Pora złamać plomby i zobaczyć co w trawie piszczy.
Wzmacniacz słuchawkowy OTL na lampach 6N1P
- Szczegóły
- Autor: Grzegorz Makarewicz
- Odsłon: 92
Grzegorz Makarewicz 'gsmok'
(opis pochodzi z materiałów archiwalnych opublikowanych onegdaj na stronie TRIODA - Grzegorz Makarewicz)
Niniejszy opis dotyczy wzmacniacza słuchawkowego opartego na bardzo popularnym schemacie wykorzystującym wtórnik White'a. Opis nie jest zamkniętym opracowaniem, a jedynie miejscem umieszczania istotnych informacji towarzyszących wątkowi na Forum TRIODA. Dlatego też, przynajmniej w początkowym okresie może sprawiać wrażenia nieco chaotycznego - za co z góry przepraszam. Docelowo zamierzam umieścić tutaj szczegółowe wyniki obliczeń symulacyjnych, wyniki pomiarów z zastosowaniem różnych typów słuchawek oraz opis praktycznego wykonania wzmacniacza na podstawie zaprojektowanych do niego płytek drukowanych.
Cechą charakterystyczną opisanego wzmacniacza jest duża zależność parametrów technicznych i odsłuchowych od zastosowanych słuchawek. Dla ustalonych wartości elementów składowych, wzmacniacz potrafi grać zachwycająco sterując jednymi słuchawkami i zawstydzająco sterując innymi.
Strona 1 z 2