Styczeń nr 1/95

  • Cyfrowe układy scalone CMOS - praktyka i teoria cz. 17 (2)
    "W różnych układach cyfrowych często zachodzi potrzeba podziału częstotliwości przez wielokrotność liczby 2. Stosowanie zwykłych liczników np. 4029, 4520 wymaga stosowania dodatkowych połączeń pomiędzy nóżkami układów. Ponadto rozwiązanie takie jest mało ekonomiczne. W takich przypadkach wygodne jest zastosowanie jednego z liczników asynchronicznych 4020, 4024, 4040, 4060..."
  • Przerywacz kierunkowskazów (4)
    "Co zrobić, gdy w twoim paroletnim "maluchu" wysiądzie przerywacz kierunkowskazów? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: wyjąć przerywacz z gniazda, otworzyć obudowę odginając zawalcowany brzeg, wyciąć środek pozostawiając możliwie długą blaszkę (+) i kawałki przewodów przy stykach (L) i (P). Następnie zmontowaną według poniższego opisu płytkę należy przykręcić do blaszki (+) śrubką M3 (po uprzednim wywierceniu w blaszce otworu), przylutować doprowadzenia do pozostałych styków, włożyć płytkę do obudowy i po zagięciu brzegu obudowy wstawić przerywacz z powrotem do gniazda..."
  • Zestawienie współpracujących urządzeń w poszczególnych wersjach zestawów serii "500" i "700" produkcji DIORA S.A. (6)
    "Artykuł poświęcony zdalnie sterowanemu przedwzmacniaczowi Hi-Fi, zamieszczony w PE 5-7/94 wzbudził duże zainteresowanie Czytelników. Jednym z dowodów tego jest coraz większa liczba listów z pytaniami o możliwość współpracy pilota PA500 z innymi elementami zestawów..."
  • Siedmiopasmowy korektor graficzny Hi-Fi z analizatorem widma (6)
    "Opis układu wskaźnika
    W torze wskaźnika zastosowano specjalistyczny monolityczny układ scalony CMOS firmy SANYO LC 7561 (IC 303), przystosowany do sterowania 88 pól (segmentów) wskaźnika ciekłokrystalicznego. W zastosowaniu do korektora graficznego umożliwia on sterowanie 8x11 prostokątnych pól (segmentów)..."
  • Słuchawki bezprzewodowe (12)
    "Największe utrudnienie dla miłośników odsłuchu audycji fonicznych za pomocą słuchawek stanowi przewód łączący słuchawki ze źródłem sygnału. Opisywane rozwiązanie umożliwi pozbycie się przewodu dzięki zastosowaniu nadajnika podczerwieni połączonego ze źródłem sygnału i odbiornika podczerwieni, do którego podłączone będą słuchawki. Odbiornik może mieć formę podobną do "Walkmana" umożliwiając poruszanie się ze słuchawkami na głowie w obrębie pokoju. Zasięg opisywanego urządzenia wynosi około 5m..."
  • Opis magistrali I2C cz. 5 (18)
  • Wykrywacz przewodów elektrycznych (19)
    "Ulgi podatkowe przysługujące obywatelom, którzy przeprowadzali remont mieszkania spowodowały wzrost liczby osób, które postanowiły coś zmienić w swoim domu. Podczas różnych prac remontowych bardzo często występuje konieczność wiercenia otworów w ścianach. Czynność ta jest bardzo prosta, lecz wiąże się z ryzykiem przewiercenia kabla elektrycznego umieszczonego pod tynkiem. Poniższe urządzenie pozwala na wykrywanie przewodów elektrycznych z odległości do 5cm. Ze względu na prostotę wykonania i niski koszt elementów wykrywacz nadaje się do wykonania przez początkujących elektroników..."
  • Generator funkcyjny 0,1Hz÷100kHz (22)
    "W skład rozbudowanej wersji generatora funkcyjnego wchodzi moduł generatora (nazywany dalej modułem 174) opisany w poprzednim numerze PE i płyta główna. Na płycie głównej znajdują się przełączniki zakresów i rodzaju pracy, wzmacniacz napięciowy i prądowy, tłumik, układ kształtowania przebiegu TTL, zasilacze ±15V i ±10V..."
  • Programy radiowe z satelity (28)
    "W ostatnich latach telewizja opanowała całkowicie nasze życie. Oprócz dwu programów "państwowej" telewizji polskiej funkcjonują także programy regionalne oraz pojawiły się pierwsze programy komercyjne..."
  • Poprawki (30)
    "Ładowarka do akumulatorów - PE 7/94
    Wzmacniacz mocy 100W - PE 8/94
    Zdalne sterowanie zestawem typu wieża cz. 4 - PE 9/94
    Programator do głowicy OIRT/CCIR - PE 10/94"
  • Nowe ceny płytek i zamawianie elementów (31)

Plik PDF do pobrania: Praktyczny Elektronik 1995/01 v1

Cały wykaz czasopism Praktyczny Elektronik

Komentarze obsługiwane przez CComment