Marzec nr 3/95

  • Cyfrowe układy scalone CMOS - praktyka i teoria cz.19  (2)
    "W skład rodziny układów CD4000 wchodzą także dekodery kodu BCD na kod wskaźnika siedmiosegmentowego przeznaczone do współpracy z wyświetlaczami LED. W układach CMOS dekodery przystosowane są do sterowania wyświetlaczami ze wspólną katodą, inaczej niż ma to miejsce w układach TTL. Niestety jest to dość istotnym mankamentem, gdyż na krajowym rynku podzespołów wyświetlacze ze wspólną katodą są mało popularne i w związku z tym trudno dostępne. Oczywiście można zbudować tranzystorowe stopnie pośredniczące, lecz niepotrzebnie komplikuje to układ..."
  • Mikroprocesorowy sterownik świateł - dokończenie (4)
    "Montaż i uruchomienie
    Nadajnik zdalnego sterowania został zmontowany na płytce drukowanej numer 191. W pierwszej kolejności montuje się zwory, a następnie elementy RC i półprzewodniki..."
  • Jak składać zamówienia w Praktycznym Elektroniku (10)
  • Sygnalizacja świateł stopu w samochodzie (11)
    "Światła stopu są bez wątpienia najważniejszymi światłami w samochodzie, szczególnie w lawinowym ruchu miejskim. Umieszczenie tych świateł z tyłu samochodu i brak możliwości włączenia na stałe utrudnia znacznie kontrolę ich działania. Zadanie to może znacznie ułatwić sygnalizator działania świateł stopu opisany w poniższym artykule.
    Proponowany układ sygnalizuje światłem diody LED fakt zaświecenia się obu żarówek STOPU. Wraz z montażem w samochodzie można go wykonać w przeciągu godziny. Elementami konstrukcyjnymi są: przekaźnik prądowy, dioda LED i jeden rezystor..."
  • Modyfikacja przerywacza kierunkowskazów (12)
    ''W numerze 1/95 Praktycznego Elektronika przedstawiono projekt elektronicznego przerywacza kierunkowskazów. Do detekcji prawidłowego działania kierunkowskazów wykorzystano w nim spadek napięcia na rezystorze wtrąconym w obwód prądowy..."
  • Wykrywacz metali TRANSET 150 (12)
    "Wykrywacz metali jest urządzeniem ciekawym i mogącym przynieść wymierne korzyści. Poszukiwaczy skarbów nie brakuje także w naszym kraju. Dla tej grupy naszych Czytelników publikujemy prosty ale skutecznie działający układ wykrywacza. Autor tego opracowania zajmuje się bowiem wykrywaczami od paru ładnych lat. Zachęcamy wszystkich do przeczytania tego artykułu..."
  • Wzmacniacz z lamusa (16)
    "Każdy radioamator ma w sobie coś z kolekcjonera. Po dłuższej praktyce zbiera się pokaźny zestaw elementów i podzespołów, z którymi tak naprawdę nie wiadomo co zrobić. Proponowane rozwiązanie wzmacniacza przewidziane jest właśnie dla osób, które w swoich zapasach posiadają dwa wzmacniacze grubowarstwowe GML-026. Wykonanie wzmacniacza pozwoli na zagospodarowanie przynajmniej części nagromadzonych zapasów.
    Układ hybrydowy GML-026
    Układy hybrydowe charakteryzują się połączeniem kilku technik montażu i scalania układów elektronicznych..."
  • Poprawki do artykułu "Zewnętrzna stacja dysków do Amigi" (21)
    ''W artykule na temat zewnętrznej stacji dysków powstało kilka błędów i nieścisłości, zarówno z winy redakcji jak i autorów..."
  • Zasilacz laboratoryjny 0÷30V/3A (23)
    "Zasilacze laboratoryjne, zwane także często warsztatowymi wzbudzają ciągłe zainteresowanie naszych Czytelników. W tym artykule proponujemy zasilacz z cyfrową regulacją napięcia, umożliwiający podłączenie tyrystorowego układu wstępnej stabilizacji napięcia, którego zadaniem jest ograniczenie mocy traconej w analogowym stabilizatorze szeregowym..."
  • Wstępny stabilizator tyrystorowy (30)
    "Budując zasilacze laboratoryjne zapewne wielu czytelników nie zdaje sobie sprawy z problemów związanych z odprowadzaniem ciepła z tranzystorów szeregowych. Problem ten jest często skrzętnie pomijany w artykułach opisujących konstrukcje zasilaczy. Wstępna stabilizacja tyrystorowa jest prostym i skutecznym rozwiązaniem problemu wytracania ciepła w zasilaczu..."

Plik PDF do pobrania: Praktyczny Elektronik 1995/03 v1

Cały wykaz czasopism Praktyczny Elektronik

Komentarze obsługiwane przez CComment