Luty nr 2/95

 • Cyfrowe układy scalone CMOS - praktyka i teoria cz. 18 (2)
  "Po przeglądzie liczników możemy rozpocząć przegląd dekoderów kodu BCD na kod wyświetlaczy siedmiosegmentowych. Rozpoczniemy od układów 4054, 4055, 4056 pozwalających na bezpośrednie sterowanie wskaźnikami ciekłokrystalicznymi, a po zastosowaniu dodatkowych tranzystorów wskaźnikami LED ze wspólną anodą lub katodą..."
 • Charakterograf (4)
  "Jest to propozycja budowy przyrządu służącego do przedstawiania charakterystyk tranzystorów małej i średniej mocy na ekranie oscyloskopu. Spotykane dotychczas rozwiązania zapewniają jedynie jakościową obserwację charakterystyk. Proponowane rozwiązanie dzięki możliwości precyzyjnego ustalenia parametrów obserwowanych charakterystyk umożliwia obliczenie podstawowych parametrów tranzystorów np. współczynnika wzmocnienia prądowego, jak i parowanie tranzystorów..."
 • Symulator alarmu - modyfikacja (10)
  "Nawiązując do artykułu pt. "Symulator alarmu do samochodu" PE 9/94 proponuję wykonanie symulatora o zmodyfikowanym układzie multiwibratora..."
 • Układ sygnalizujący o włączeniu lub wyłączeniu świateł mijania w samochodzie w zależności od pory roku (11)
  "Przedstawiony poniżej układ sygnalizatora informuje przy pomocy dźwięku (melodyjki) o konieczności włączenia świateł mijania w okresie zimowym od października do marca..."
 • Jednozakresowy częstościomierz (11)
  "Można powiedzieć: "małe jest piękne" przyglądając się układowi częstościomierza jednozakresowego. Układ ten został zaprojektowany z myślą o pomiarze częstotliwości pracy generatora funkcyjnego publikowanego w PE 12/94 i 1/95. Jednakże opisane poniżej rozwiązanie można wykorzystać do pomiarów częstotliwości w różnych układach cyfrowych..."
 • Mikroprocesorowy sterownik świateł (15)
  "Poniższy artykuł opisuje mikroprocesorowy sterownik oświetlenia domowego. Układ wyposażony jest w możliwość zdalnego sterowania przy pomocy pilota, oraz klawiaturę. Program sterujący pracą mikroprocesora zapisany jest w pamięci EPROM, którą będzie można kupić w sprzedaży wysyłkowej, o czym poinformujemy w drugiej części artykułu..."
 • Mikser audio (19)
  "Kamera lub kamwid jest urządzeniem drogim, ale coraz częściej spotykanym w naszych domach. Po świętach na pewno wśród naszych Czytelników pojawiły się takie cacka elektroniczne. Sama kamera posiadająca rozbudowane możliwości tworzenia efektów specjalnych nie jest w stanie samodzielnie stworzyć studia nagrań. Poniżej zamieszczamy opis miksera audio pozwalającego na wgrywanie dodatkowego dźwięku na film. Układ może zostać także wykorzystany pry przegrywaniu taśm magnetowidowych do wgrywania komentarza lub tłumaczenia filmu..."
 • Zasady prenumeraty (19)
 • Układ fonii satelitarnej (24)
  "Układ fonii satelitarnej służy do wydzielenia z sygnału BB (Base Band) podnośnych Wegener-Panda, zdemodulowaniu i uzyskaniu na jego wyjściu sygnału małej częstotliwości, sterującego wzmacniacz mocy. Po podłączeniu do tunera satelitarnego możemy zwolnić kanały w tunerze satelitarnym zaprogramowane dotychczas do odbioru programów radiowych..."
 • Karta zamówień (28)
 • Nowe ceny płytek (30)

Plik PDF do pobrania: Praktyczny Elektronik 1995/02 v1

Cały wykaz czasopism Praktyczny Elektronik

Komentarze obsługiwane przez CComment