Marzec nr 3/94

  • Cyfrowe układy scalone CMOS - praktyka i teoria cz. 7 (2)
    "W grupie przerzutników złożonych można jeszcze spotkać układ 40174, który składa się z sześciu przerzutników typu D. Wszystkie przerzutniki umieszczone w układzie scalonym posiadają wspólne wejście zegarowe i zerujące..."
  • Przystawka wobulacyjna do generatora sygnałowego (4)
    "Przystawka wobulacyjna jest układem wytwarzającym na swym wyjściu przebieg napięcia służący do cyklicznego, samoczynnego przestrajania generatora sygnałowego. Przebieg napięcia jest przystosowany do generatora przestrajanego diodą pojemnościową. Układ generatora sygnałowego był opisany w nr 5/93 Praktycznego Elektronika. Połączenie generatora z przystawką wobulacyjną umożliwi obserwację krzywej przenoszenia toru FM odbiornika radiowego na ekranie oscyloskopu..."
  • Bootselektor do AMIGI (7)
    "Artykułem tym rozpoczynamy wprowadzenie Czytelników w nową dziedzinę elektroniki, którą są komputery. Duża popularność komputerów, z którymi spotykamy się w każdej nieomal dziedzinie życia skłoniła nas do podjęcia tego kroku. Ważnym elementem była także ankieta rozpisana na łamach PE we wrześniu zeszłego roku. Niektórzy z Czytelników powiedzą być może, że dla "komputerowców" są dostępne inne pisma. Jednak specjalistyczne pisma komputerowe poświęcają uwagę przede wszystkim zagadnieniom programowania, a konstrukcje praktyczne są w nich zaniedbane. Mamy nadzieję, że cykl artykułów "komputerowych" przypadnie do gustu Czytelnikom i pozwoli znaleźć w nim ciekawe rozwiązania i opisy..."
  • Preskaler 1,5 GHz (10)
    "Opublikowany w zeszłym roku cykl artykułów zawierający opis budowy częstościomierza cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem Czytelników. Jednak w takich przypadkach zawsze znajdzie się spora liczba osób niezadowolonych. Do redakcji dotarło wiele listów, w których Czytelnicy krytykują niską częstotliwość graniczną pracy preskalera (150 MHz). Artykuł ten przedstawia rozwiązanie tego problemu..."
  • Dekoder PAL do odbiornika telewizyjnego Rubin 714 (12)
    "Zmiana systemu nadawania koloru w drugim programie TVP spowodowała spore zamieszanie na ryku dekoderów PAL. Producenci, którzy przestali już produkować dekodery z powrotem mają pełne ręce roboty. Okazuje się jednak, że kupno dekodera do telewizorów Rubin 714 i typów pochodnych jest praktycznie niemożliwe. W całym kraju jest jednak jeszcze sporo tych telewizorów. Nie wszystkie rodziny są w stanie pozwolić sobie na kupno nowego, nowoczesnego telewizora. Dlatego też po sygnałach Czytelników prezentujemy konstrukcję dekodera PAL przeznaczonego do zamontowania w odbiornikach Rubin 714. Dekoder po niewielkich zmianach może także zostać zamontowany w telewizorach Jowisz 04..."
  • Kondensatory produkcji ZPR MIFLEX - dane techniczne cz. 3 (15)
    "Kondensator polistyrenowy typu KSF-013-01, kondensator z metalizowanej folii poliestrowej typu MKSE-012, kondensator z metalizowanej folii poliestrowej typu MKSE-018"
  • Echo do CB radio (21)
    Liczba zwolenników CB wśród naszych Czytelników jest bardzo duża. Świadczy o tym zainteresowanie jakie wzbudziliśmy artykułem poświęconym kompresorowi dynamiki. Przedstawiamy zatem drugi artykuł poruszający t dziedzinę. Tym razem jest to układ echa...""
  • Wyniki mini-konkursu (24)
    "W artykule pt. "Automat losujący" ogłosiłem mini-konkurs, chcąc sprawdzić wiedzę z kombinatoryki. Na podstawie liczby listów mogę stwierdzić, że nasi Czytelnicy potrafią "kombinować"..."
  • Wzmacniacz akustyczny dużej mocy - dokończenie (25)
    "Montaż i uruchomienie
        Jeżeli po pomiarach napięcia w punktach układu odpowiadają napięciom podanym w tabeli można wyłączyć wzmacniacz i wlutować tranzystory mocy T10, T11, T14, T15, które przykręca się do dwóch odrębnych radiatorów. W modelowym wzmacniaczu zastosowano radiatory dwustronnie żebrowane o długości 30 cm każdy. Tranzystory mocy posmarowano smarem silikonowym i przykręcono bezpośrednio do radiatora...
    "

  • Stereofoniczny stół mikserski (28)
    "Jednym z niezbędnych elementów szkolnej dyskoteki jest stó mikserski pozwalający na miksowanie muzyki pochodzącej z różnych źródeł. Stół pozwala też na wymiksowanie komentarzy disc-jockey'a. Innym wykorzystaniem opisanego tu urządzenia jest realizacja nagłośnienia amatorskich zespołów muzycznych, których nie stać na zakup sprzętu profesjonalnego. Na podobnych konstrukcjach amatorskich rozpoczynały swą karierę znane zespoły rockowe."

Plik PDF do pobrania: Praktyczny Elektronik 1994/03 v1

Cały wykaz czasopism Praktyczny Elektronik

Komentarze obsługiwane przez CComment